Unity Google Play'e Oyun Yükleme Nasıl Yapılır ?
> Blog > Yazılım > Unity Google Play'e Oyun Yükleme Nasıl Yapılır ?
21.08.2021
Unity Google Play'e Oyun Yükleme Nasıl Yapılır ?

Google Play son güncellemeleri ile birlikte yazılımcılara da çeşitli yenilikler ile oyun veya uygulamalar yapmaları doğrultusunda değişikliklerini belirtti. Bu değişikleri sırasıyla görelim.

 

Bundle Identifier Belirlemek:

Uygulamanızı build etmeden önce yapmanız gerekenlerden ilki Bundle Identifier kısmının değişmesi olmalıdır. Aksi takdirde "Bundle Identifier has not been set up correctly" hatası ile karşılaşacaksınızdır. Bu hata ile karşılaşmamak için ÖRN: com.SirketAdi.UygulamaAdi örnek kısmında belirttiğim gibi boşluksuz ve türkçe karakter kullanmadan yazmalısınız.

NOT: Bu tür çalışmalarda türkçe karakter kullanmamanız hata alma olasılığını düşürür.

 

64-bit APK Desteği Eklemek:

Artık Google Play’e 64-bit desteği olmayan APK yüklemeye çalıştığınızda şu uyarıyla karşılaşacaksınız: “Bu sürüm Google Play 64 bit gereksinimi ile uyumlu değil.” Uygulamalarınıza 64-bit desteği eklemek için, Player Settings’teki Target Architectures listesinde yer alan ARM64’ü seçmeniz yeterli. Eğer bu seçenek kapalıysa, Scripting Backend‘i IL2CPP yapmanız lazım.

NOT: Target Architectures‘taki x86 seçeneğini seçmeyin; bu 32-bit’lik bir işlemci türü olduğu ve 64-bit’i Unity tarafından desteklenmediği için, böyle bir uygulamayı Google Play’e yüklerken yine 64 bit hata mesajı alırsınız.

IL2CPP ile build alabilmek için Android NDK gerekiyor. Edit-Preferences-External Tools‘ta NDK’in konumu girilmişse ve hemen altında NDK ile alakalı bir uyarı mesajı yoksa, NDK zaten kuruludur. Aksi taktirde NDK’i kurup konumunu External Tools’taki kutucuğa girmeniz lazım. Burada tavsiye edilen yöntem, NDK’i Unity Hub ile kurmak; böylece doğru NDK sürümünün kurulduğundan emin olursunuz. Bunun için Unity Hub’da Installs sekmesinden Unity sürümünüzü bulun ve sağ üstündeki 3 noktaya tıklayıp Add Modules seçeneğini seçin. Ardından Android Build Support‘un altındaki Android SDK & NDK Tools‘u seçip kurulumu tamamlayın:

NDK’i Unity Hub ile kurduktan sonra, External Tools’taki “Android NDK Installed with Unity” seçeneğini işaretlemeniz yeterli:

Google Play, uygulamalarınızı “App Bundle” (.aab) formatında yüklemenizi öneriyor ve Unity’nin son sürümleriyle beraber artık App Bundle build almak destekleniyor. Bunun için, Build Settings’teki Build App Bundle seçeneğini işaretleyebilirsiniz:

Eğer bu seçenek(ler)i göremiyorsanız ve eski bir Unity sürümü kullanıyorsanız, güncel bir Unity sürümüne geçmeniz gerekebilir. Bu aşamaları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra yapmanız gereken işlem 

TARGET API 11:

 

Google play son olarak yapılan uygulamaların Target Apı lerinin 11 e göre build edilmeleri istemektedir. Bunun için yapmanız gereken Other Setting kısmından Target Apı LEvel kısmından API Level 11'i seçmenizdir. Bu aşamadan sonra uygulamanızı imzalamayıp build edebilirsiniz.

 

PROJENİZİN İMZALANMASI:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unity 2019 ve Sonrası İçin:

 1. Keystore Manager butonuna tıklayın.
 2. Gelen pencereden Keystore-Create New-Anywhere seçeneğini seçip, oluşturulacak dosya için bir konum ve isim belirleyin.
 3. Password ve Confirm password alanlarına, keystore için bir şifre girin (ÖNEMLİ: alttaki NOT1’i okuyun).
 4. Alias kısmına küçük harflerle uygulama adını girip ardından alttaki iki yere Alias için bir şifre girin (ÖNEMLİ: alttaki NOT2’yi okuyun). Pencerede geri kalan kısımları doldurmasanız da olur (eğer olmazsa sallamayı da deneyebilirsiniz). İşiniz bitince Add Key‘e tıklayın.
 5. Karşınıza gelen “Key created in keystore. Do you want to set them as your Project Keystore and Project Key?” kutucuğuna Yes deyin.
 6. Harika! Artık oyununuz imzalanmaya hazır. Hemen şimdi oyunu Build ederseniz, alacağınız APK dosyası imzalanacak ve Google Play’e yüklenmeye hazır halde olacak.
 7. Eğer Unity’den çıkıp daha sonra tekrar açarsanız ve yine imzalanmış bir APK dosyası build etmek isterseniz, Custom Keystore seçeneğini işaretleyip altındaki Select… butonu ile keystore dosyanızı seçin. Password kısmına keystore şifresini girdikten sonra, oluşturduğunuz Alias‘ı seçin ve onun şifresini de altındaki Password kutucuğuna girin. Artık build alabilirsiniz.

Unity 2018.4 ve Öncesi İçin

 1. Create New Keystore seçeneğini seçin.
 2. Browse Keystore‘a tıklayın, oluşturulacak dosya için bir konum ve isim belirleyin.
 3. Keystore password ve Confirm password alanlarına, keystore için bir şifre girin (ÖNEMLİ: alttaki NOT1’i okuyun).
 4. Birden üçe kadar tüm aşamaları yaptınız. Şimdi başka hiçbir şeye dokunmadan direkt Alias‘a tıklayıp “Create a new key“i seçin.
 5. Karşınıza gelen pencerede, Alias kısmına küçük harflerle uygulama adını girip ardından alttaki iki yere Alias için bir şifre girin (ÖNEMLİ: alttaki NOT2’yi okuyun). Pencerede geri kalan kısımları doldurmasanız da olur (eğer olmazsa sallamayı da deneyebilirsiniz). İşiniz bitince Create Key‘e tıklayın.
 6. Eğer Alias’ta Unsigned seçili kaldıysa, onu yeni oluşturduğunuz Alias ile değiştirin.
 7. Alias’ın altında yer alan Password‘a alias şifrenizi girin.
 8. Harika! Artık oyununuz imzalanmaya hazır. Hemen şimdi oyunu Build ederseniz, alacağınız APK dosyası imzalanacak ve Google Play’e yüklenmeye hazır halde olacak.
 9. Eğer Unity’den çıkıp daha sonra tekrar açarsanız ve yine imzalanmış bir APK dosyası build etmek isterseniz, bu sefer Use Existing Keystore deyip Browse Keystore ile keystore dosyasını seçin. Keystore password kısmına keystore şifresini girdikten sonra, oluşturduğunuz Alias‘ı seçin ve onun şifresini de altındaki Password kutucuğuna girin. Artık build alabilirsiniz.

NOT1: Keystore şifresi belirlerken, ben bu şifrenin kırılıp kırılamayacağından emin olamadığımdan, üyeliklerde kullandığım şifrelerden farklı, rastgele harf ve rakam kombinasyonundan oluşan bir şifre belirliyorum. Önemli bir nokta var burada: bu şifre bilgisayarınızda herhangi bir yerde kaydedilmiyor. Yani şifreyi bir yere not almalısınız. Ayrıca oluşturduğunuz keystore dosyasını da yanlışlıkla silmeyeceğiniz özel bir yere koymalısınız. Yoksa nolur? Uygulamanızı Google Play’e yükledikten sonra güncellemek istediğinizde, ya bu keystore dosyasını bulamazsınız ya da şifreyi bir türlü hatırlayamazsınız. Bu iki durumdan herhangi biri gerçekleşince de zaten siz o uygulamayı güncellemeyi unutun.

NOT2: Alias şifresi ile keystore şifresi aynı olabiliyormuş ama aynı olmamasını tavsiye ediyorlar. Yine bu şifre de uygulamayı güncellerken gerekeceği için, tıpkı keystore şifresinde olduğu gibi bu şifreyi de bir yere not edin.

NOT3: Tüm adımları aynen uyguladığınız halde, Google Play hâlâ “Hata ayıklama modunda imzalanmış bir APK yüklediniz.” hatası veriyorsa, Denetim Masası‘ndaki Saat ve Bölge ayarlarından Bölge‘nizin değerini “İngilizce (Amerikan)” yapmayı deneyebilirsiniz.