Freelance Nedir ? Freelance İş Bulabileceğiniz Siteler
> Blog > Sektörel Haberler > Freelance Nedir ? Freelance İş Bulabileceğiniz Siteler
Arama
4.09.2021
Freelance Nedir ? Freelance İş Bulabileceğiniz Siteler

Uzaktan Çalışma Freelance Nedir ?

Freelance ofis ortamı olmadan, herhangi bir kurumdan bağımsız olarak uzaktan çalışmaya verilen isimdir. Özellikle son zamanlarda daha da cazip hale geldi diyebiliriz. Çalışanların tüm çalışmayı kendi düzenlerine göre isedikleri yerde yapıyor olmaları, mesai kavramının olmaması ve kendilerini nasıl rahat hissediyorsa o şekilde çalışmaları bu işi cazip kılan özelliklerdir.

Freelance İş Bulabileceğiniz Siteler

BİONLUK

Kişisel becerileriniz ile yapacağınız işler karşılığında para kazanmanızı sağlayacak bir sistem. Ülkemizde bulunan en büyük freelancer platformlar arasında yer almaktadır. Web sitesindeki freelancerların yoğunluğu yazılım, grafik, reklamcılık, ses ve müzik alanlarındadır. Üyelik sistemi ile çalışan site kullanılabilirlik anlamında oldukça basittir. Freelancer olabilmek için başlangıç aşamasında 19,99 TL bir ücret talep eder. Üyeliğiniz gerçekleştikten sonra ise tek yapmanız gereken uzmanlık alanınız da freelancer ilanı vermektir. Ücretlendirme tamamen freelancera bağlıdır. Web sitesi sadece iş başına %20 komisyon kesmentedir.

Web Sitesine BİONLUK buradan ulaşabilirsiniz.

 

WEBLY

2019 yılında faaliyetlerine başlayan ve “Yeni Nesil Freelancer Merkezi” sloganıyla yola çıkan platform, kısa süre içinde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Bu platform üzerinde animasyon video, dijital pazarlama,  grafik-tasarım,  yazı ve çeviri,  yazılım-teknoloji gibi birçok kategoride onlarca uzmanlık alanında çevrim içi hizmet alabilir ya da satabilirsiniz.

Sisteme üye olarak uzmanlık alanınızın altında ilan  verebilirsiniz. Ayrıca alıcı ilanlarını da inceleyebilirsiniz. Alıcı ile satıcı iletişim kurduktan sonra iş verilir. Ödeme alınır ve ödeme havuz sisteminde bekletilir. Sonrasında iş teslimi yapılır ve onay verildiği anda ödeme alınır. Sistem sizden belli bir komisyon keserek çalışır. Burada kolayca müşteri bulabilir ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca başarılı işler çıkararak güçlü referanslar edinebilirsiniz.

Web sitesine WEBLY buradan ulaşabilirsiniz.

 

FİVERR

En popüler yabancı freelancer sitelerindendir.Fiverr platformunda seviyeler mevcuttur. Yapılan ve tamamlanan işlere göre ilanlarınız ön plana çıkartılır. Hizmet alımını İşletmeler yapıyorsa Fiverr Bussiness hesabı oluşturulur.Projelere atanan işletme çalışanları işi takip edebilir veya platformdan dilediği kişilerle ekipler oluşturabilir. Kıbrıs ve İsrail merkezli bir platformdur. Dünya genelinde yaygın bir kullanımı vardır.Sitede 200 ülkeden yaklaşık 3 milyondan fazla hizmet sunulmaktadır. Fiverr.com web sitesi kullanıcılarına, cazip ve işe yarar teklifler sunmaktadır. Bu sitede dünyanın dört bir tarafına hizmet pazarlayabileceğiniz gibi dünyanın dört bir tarafından hizmet alabilirsiniz. Sitede ilk açıldığında en çok alınan hizmetler arasında kişilerin kendi dillerinde yaptıkları doğum günü kutlama videoları gelmekteydi. Bu zaman içinde çoğaldı. Doğum günü kutlamaları, yeni iş tebrikleri, başarı dilekleri ile ilgili videolar yerini aldı. Hatta bazı erkek ya da kadın kullanıcılar, dans ve müzik eşliğinde videolar (bazıları yarı çıplak) kutlama videoları da pazarlamaya başladı.

Web sitesine FİVERR buradan ulaşabilirsiniz.

 

Upwork

 

Upwork bir çok profesyonel global firmanın iş ilanı verdiği ve milyonlarca kullanıcısı olan bir platform. Burada yine çok sayıda kategorideki iş ilanlarıyla yetenekleriniz ölçüsünde freelance iş bulabilirsiniz.

Microsoft, AirBNB, GoDaddy, General Electric gibi birçok firmaya global ölçekte iş yapabilirsiniz. Buraya giren müşteriler ya kendi belirledikleri bir iş için uzman ararlar veya sisteme kaydedilmiş projelere yatırım yaparlar. Kendinize ait hazır projelerden bir portföy oluşturarak iş gelmesini de sağlayabilirsiniz.Sadece dijital alanlarda değil mühendislik, muhasebe ve finans çözümleri için de kullanılan büyük bir platformdur.

Web sitesine UPWORK ulaşmak için tıklayınız.

 

Tüm sitelere bakma fırsatınız olduysa içeriklerin ve çalışma prensiblerinin hemen hemen aynı olduğunu anlamışsınızdır. Olay tamamen freelancer ın yeteneğine bağlıdır. İster bionluk da ister fiverr da freelancer işinde uzman değilse genellikle iş fırsatı bulamamaktadır.