Arama
6.09.2021
Jeff Bezos'un Sıra Dışı Yaşamı

Bilgisayar ve internetin hayatımıza hızla girmesiyle birlikte dünyaca tanınan başarılı iş insanlarına ve servet sahiplerine verilen örnek isimler de aynı hızla değişti. Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi birçok isim hem başarıları hem de servetleriyle listelerin üst sıralarına tırmandılar. İşte bu isimlerin başında gelen kişi kuşkusuz ki Jeff Bezos‘tur.

 

Jeff Bezos Kimdir?

Jeff Bezos kimdir sorusunun cevabını bilmiyor olsanız da onun adını duymuşsunuzdur. Onun patronu olduğu şirketlerden birinin müşterisi olma ihtimaliniz de yüksek. Jeff Bezos hakkında söylenecek çok şey var ama ilk etapta Amazon.com’un kurucusu, CEO’su ve başkanı olduğunu, uzay araştırmaları yapan Blue Origin’in de kurucusu ve sahibi olduğunu bilmelisiniz. Jeff Bezos serveti ile de dünyanın en çok konuşulan isimlerinden biridir.

 

Jeff Bezos’un hayatı şöyle bir incelendiğinde bugünlere emin adımlarla ilerlediğini görmek mümkün. Dünyaya gözlerini açtığında takvimler 1964 yılının ocak ayını gösteriyordu. Bezos New Mexico’da doğdu ama Houston ve Teksas’ta büyüdü. Jeff Bezos hayatı hakkındaki kararları daha çocukluk yıllarında aldı ve bilime, mekaniğe merak saldı. Aile evinin garajını kendi çalışmaları için bir üs haline getirdi.

 

Jeff Bezos biyografi öyküsünün en önemli bölümü üniversite hayatıyla başlıyor. 1986 yılında üniversiteye başlarken tercihini Albert Einstein’ın hayatının son günlerine kadar öğretmenlik yaptığı Princeton Üniversitesi’niden yana kullandı. Buradaki Elektrik ve Bilgisayar Bilimi Mühendisliği eğitimi gördü ve bölümden mezun olur olmaz da soluğu borsanın merkezi Wall Street’te aldı.

Wall Street’te de kendini göstermeyi başardı ve finans şirketlerinden DE Shaw’ın başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Şirketin, o güne kadar ki en genç başkan yardımcısı unvanını aldı. İş arkadaşı MacKenzie’ye aşık oldu ve 6 ay içinde evlendiler. Ardından DE Shaw’dan istifa edip Amazon’u kurdu ve önlenemez yükselişi başladı. Amazon kuruluşu itibarıyla sadece Bezos’un değil internet kullanıcılarının da hayatını değiştirdi.

 

2004 yılına geldiğinde Blue Origin isimli uzay araştırmaları şirketini kurdu. Bezos bu şirketi kurarken uzay uçuşları için yeni teknolojiler geliştirmeyi ve en nihayetinde uzaya insan seyahatini başlatmayı amaçladı. Roket fırlatma tesisi olan Blue Origin, Bezos’un amaçları doğrultusunda harıl harıl çalışmaya devam ediyor.