Windows 11 Ne Zaman Çıkacak ? Windown 11'in Özellikleri
> Blog > Teknoloji > Windows 11 Ne Zaman Çıkacak ? Windown 11'in Özellikleri
18.09.2021
Windows 11 Ne Zaman Çıkacak ? Windown 11'in Özellikleri

Microsoft, Windows 11 için hazırladığı yeni bir blog gönderisinde, yeni işletim sisteminin kararlı sürümünün ne zaman kullanılabilir olacağını açıkladı. Microsoft'un açıklamasına göre milyonlarca kullanıcının beklediği büyük tarih, 5 Ekim.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows Insider kullanıcılarının bir süredir test ettikleri Windows 11 ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Şirketin resmi blog sayfasından yapılan açıklamalarda, Windows 10'un yerini alacak işletim sisteminin kararlı sürümünün ne zaman çıkış yapacağı resmen açıkladı. Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre Windows 11'in kararlı sürümü, 5 Ekim'de resmen kullanıma sunulacak.

Microsoft'un hazırladığı blog gönderisinde, Windows 11'in nasıl kullanılabileceği de açıklanıyor. Buna göre sistem gereksinimlerini karşılayan bilgisayarlar, 5 Ekim'de güncelleme almaya başlayacaklar. Daha önce de yapılan ücretsiz yükseltme açıklamasını tekrarlayan yetkililer, yükseltme sırasında herhangi bir ödeme yapılmayacağını belirtiyorlar. Ayrıca Microsoft'un iş birliği yaptığı teknoloji şirketleri de yine 5 Ekim itibarıyla Windows 11'le kutudan çıkan bilgisayarlarını perakende satış kanalları aracılığıyla piyasaya sürecekler.

YÜKSELTME ÜCRETSİZ

Daha önce de yapılan ücretsiz yükseltme açıklamasını tekrar eden Microsoft, yükseltme sırasında herhangi bir ödeme yapılmayacağını belirtti.

 

 

Ayrıca Microsoft'un iş birliği yaptığı teknoloji şirketleri de yine 5 Ekim itibarıyla Windows 11'le kutudan çıkan bilgisayarlarını satışa sunmaya başlayacak.

WINDOWS 11 MİNİMUM SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

  • 1 GHz 64 bit çift çekirdekli işlemci (Tüm işlemciler dahil değil.)
  • 4 GB RAM
  • 64 GB depolama
  • 9 inç ekran
  • 1366 x 768 piksel çözünürlük
  • DirectX 12 uyumlu grafik kartları / WDDM 2.x
  • TPM 2.0 güvenlik çipi

Yukarıda yer alan Windows 11 sistem gereksinimleri, Microsoft tarafından kesinleştirildi.

Şirket, gereksinimleri karşılamayan sistemler için en iyi seçeneğin Windows 10 olduğunu ve bu işletim sistemine olan desteğin 14 Ekim 2025 tarihine kadar devam edeceğini söylüyor.

Microsoft, desteklenmeyen donanıma sahip kullanıcılar için Windows 11'e yükseltmenin engelleneceğini duyurdu.

Tüm bunlara ek olarak Windows 11, artık yeni dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarlarda yerleşik olarak bulunan TPM 2.0 güvenlik çipi istiyor. Bu çipe sahip olmayan birçok bilgisayar, Windows 11 için uyumlu sayılmayacak.