Python Programlama Dili Nedir ve Neler Yapılabilir ?
> Blog > Yazılım > Python Programlama Dili Nedir ve Neler Yapılabilir ?
18.09.2021
Python Programlama Dili Nedir ve Neler Yapılabilir ?

Son yıllarda popülaritesini giderek artıran Python, çok sayıda büyük şirket tarafından da kullanılıyor. Python’un bu önlenemez yükselişi günümüzde çok sayıda insanı Python programlama dili öğrenmeye yöneltiyor. Dijital çağın en önemli trendleri arasına girmeye başlayan Python programlama dilini öğrenerek çok sayıda çalışma yapmanız ve çeşitli yararlar sağlamanız mümkün.

 

PYTHON NEDİR ?

Python’u kim buldu?” sorusunun karşılığı olarak karşımıza Guido Van Rossum ismi çıkıyor. 90’ların başında, Hollanda’da yaşayan Rossum tarafından geliştirilen programlama dili olan Python, sanılanın aksine adını yılandan değil, yazılımcının sevdiği bir gösteriden alıyor. Yüksek seviyeli, nesne yönelimli, modüler, etkileşimli ve yorumsal bir dil olan Python, çok sayıda işi az kod satırı kullanarak yapmayı sağlıyor.

Programlama dilleri, insan mantığı ile makine mantığı arasında bir köprü görevi görüyor. Bir programlama dilinin makine mantığına yaklaşabilmesi demek, makine üstünde çok daha hızlı çalışacağı anlamına geliyor. Fakat makine mantığına çok fazla yaklaşmak da insan mantığından epey uzaklaşmayı gerektiriyor. Bu durumda da insanlar için bu dili öğrenmek çok zor bir hale geliyor.

Bir programlama dili makine mantığından uzaklaşıp insan mantığına yaklaştıkça yüksek seviyeli bir dil olarak adlandırılmaya başlıyor. Bu nedenle de Python yüksek seviyeli bir dil olarak geçiyor ve pek çok programlama diline göre de öğrenmesi çok kolay oluyor. Masaüstü uygulamaları, görselleştirme uygulamaları ve web uygulamaları rahatlıkla Python ile yazılabiliyor.

 

Python Programlama Dili Kodları ve Örnekleri Nelerdir?

Stack Overflow'un 2020 anketine göre en çok kullanılan dördüncü dildir. Geliştiricilerin % 44,1'i tarafından kullanılmaktadır. Teknik olmayan bir kişiye ilk bakışta oldukça korkutucu gelebilecek pek çok terim vardır. Fakat Python'a atıfta bulunarak duyacağınız popüler cümlelerin çoğu çerçeveleri, kitaplıkları, nesneleri ve sınıflarıyla ilgilidir.

 

ÖRNEK KODLAR:

 

isim = "Hürriyet"

favori_dil = "Python"

 

print(f"Merhaba, ben {isim}. Öğrendiğim dil {favori_dil}.")

 

Çıktı: Merhaba, ben Hürriyet. Öğrendiğim dil Python.

 

 

renk = "Kırmızı"

 

if renk == "Kırmızı":

    print("Bu benim sevdiğim renk")

 

Çıktı: Bu benim sevdiğim renk

 

x = 3

if x > 6:

    print("Merhaba")

 

print("Güle Güle")

 

Çıktı: Güle Güle

 

 

Python Çerçeveleri:

Çerçeve, yazılım geliştirmenin temelini oluşturan bir tel kafestir. Geliştiriciler, belirli bir platform ve programlar oluşturmak için bunları kullanır. Sonuç olarak, bir proje üzerinde her çalıştıklarında "tekerleği yeniden icat etmeleri" gerekmez.

 

Web Sayfası Tarama İşlemleri:

Bu yapılan taramalar saf HTML erişimleri yaparak veri depolama amaçlıdır. Bir çok arama motoru Web tarama işlemleri için Python tercih ediyorlar bu arama motorlarından örnek vermemiz gerekirse kısaca Google Arama Motorunu örnek verebiliriz. Ayrıca kendinize yardımcı olmak için "BeautifulSoup" gibi bazı kütüphaneleride kullanabilirsiniz. 

 

Web Geliştirme:

Web 'BROWSER' ortamında çalışan uygulamalar geliştirebilirsiniz size apache üzerinde MultiThread kullanım avantajı sağlayacaktır. En bilinen frameworkler Django, Flask, Web2py, Pylons, Zope2, Giotto, CubicWeb...

 

Veri Yapısı 'Data Structure' yada Klasik Algoritmalar:

Python un en güzel ve en kullanışlı özelliklerinden biride 'Data Structure' yani Veri yapısı. Bu özelliği ile bir çok şekilde verilerimizi dallandırabiliriz. Bu yapılara örnek vermek gerekirse Red-Black Tree, SegmentTree, Trie, SuffixTree, IntervalTree vb.gibi yapıları örnek verebiliriz.

 

Kütüphane 'Library':

Varolan Kütüphaneleri oldukça geniştir. Ayrıca OAuth, FacebookGraph gibi büyük sitelerin API lerini kolayca kullanabilirsiniz. Yada kolayca siz geliştirebilir ve Python kullanıcıları için kolayca destek verebilirsiniz.

 

Veri Bilimi:

TIOBE Programlama Topluluğu Endeksi'ne göre Python, 2017'nin en popüler 10 programlama dillerinden biri seçilmiştir. O'Reilly Media'nın 2016' da yaptığı bir ankete göre, veri bilimcilerin %54'ü Python'ı tercih etmektedir. Büyük miktarda veri ile uğraşırken, hız anahtardır. Yavaş bir dil, işleri inanılmaz derecede yavaşlatabilir. Python, bazen yalnızca birkaç satır kodlama gerektiren temiz, kullanımı kolay bir dildir. Bu, gerekli kodlama süresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Python ayrıca NumPy, SciPy, PyBrain, Pandas vb. gibi çok çeşitli paketlerle birlikte gelmektedir ve böylece karmaşık veri analizi sorunlarını kodlamak inanılmaz derecede basit bir hale gelmektedir.

 

Ağ 'Network':

Kendi HTTP Web Server ve Yük Dengeleyinicinizi 'Load Balancing' yazabilirsiniz. SMTP, FTP, HTTP, gibi protokolleri uygulamak Python ile çok kolaydır.

 

Kriptoloji

RSA, RC4, DES vb gibi kütüphanelerle encrypt ve decrypt yapabilirsiniz. Çeşitli makine ve sistem şifrelemeleri için kullanabilirsiniz.

 

OpenCV:

OpenCV kütüphanesi içerisinde görüntü işlemeye (image processing) ve makine öğrenmesine (machine learning) yönelik 2500’den fazla algoritma bulunmaktadır. Bu algoritmalar ile yüz tanıma, nesneleri ayırt etme, insan hareketlerini tespit edebilme, nesne sınıflandırma, plaka tanıma, üç boyutlu görüntü üzerinde işlem yapabilme, görüntü karşılaştırma, optik karakter tanımlama OCR (Optical Character Recognition) gibi işlemler rahatlıkla yapılabilmektedir.. 

Oyun:

AI algoritmalarını uygulayarak Tic-Tac-Toe gibi oyunlar yazabilir yada Manuel Kendi Oyun Botunuzu inşa edebilirsiniz.