20.09.2021
Java Nedir ? Neden Java Kullanmalıyım ?

Java Teknolojisi Nedir ve Neden Kullanmam Gerekir?

Java ilk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur. Java yüklemediğinizde çalıştıramayacağınız bir çok uygulama ve web sitesi mevcut ve her geçen gün bunların sayıları artıyor. Java hızlı, güvenli ve güvenilirdir. Dizüstü bilgisayarlardan veri depolama merkezlerine, oyun konsollarından bilimsel süper bilgisayarlara, cep telefonlarından Internet'e kadar Java her yerde!

Java'nın Genel Özellikleri:

 • Nesne yönelimli
 • Açık kaynak kodlu
 • Platform bağımsız
 • Yüksek verime sahip
 • Yüksek seviyeli bir dil
 • Çok fonksiyonlu
 • Adım adım işlenen (Yorumlanan - Interpreted)

Java Neye Yarar?

Java ilk çıktığı zamanlarda küçük cihazlarda kullanılmak için düzenlenmiş bir dil olarak planlanmıştı. Yapılan bu planlama C ve C++ dillerine göre daha yüksek ve güvenliği ön planda tutan bir yazılım geliştirme ve işletme ortamı sunmuş olduğu için her yerde kullanılmıştır.

 

Java Uyguama Geliştirme

Bu gelişimle birlikte günümüzde özellikle kurumsal ve mobil alanda sağladığı çözümlerle son derece popüler durumdadır. Bunun yanında J2SE 1.4 ve 5 sürümüyle birlikte masaüstü uygulamalarda da yaygın bir şekilde kullanımına rastlanmaktadır.

 

Java’nın Başlıca Nitelikleri

Java dili tasarımcıları başlangıçta küçük cihazlar ve avuç içi kullanıma yönelik üretilen cihazlar için geliştirilmiş olmakla birlikte, günümüzde tüm dünyada 9 milyon Java geliştiricisine sahip dünya standardı bir dil haline gelmiş bulunmaktadır. Java’yı bu denli popüler kılan dil özellikleri ise;

 • Basit oluşu
 • Dağıtık olması
 • Nesne yönelimli oluşu
 • Çoklu iş yeteneğine sahip olması
 • Dinamik olması
 • Mimari yapıdan bağımsız oluşu
 • Taşınabilirlik özelliği
 • Sağlam ve güvenilir oluşu
 • Yüksek performansa sahip olması

Basitlik Özelliği: Java tasarımcıları ve geliştiricileri uygulamanın kolay yazılabilmesi, kolayca derlenebilmesi ve kolayca düzeltilmesine yönelik çalışmalar yapmıştır. Java’nın C++ diline oranla daha basit olmasının nedeni, otomatik bellek tahsisi özelliği ve işi biten nesneleri yok ediyor oluşudur.

Dağıtık Olma Özelliği: Birden fazla bilgisayarın bir tek ağ üzerinde bütünleşik bir sistem olarak bir arada çalışmasına olanak sağlaması sebebiyle dağıtık olarak nitelendirilir.

Nesne Yönelimli Olma Özelliği: Kullanıcısına birçok önemli yetenek sunarak katılım, polimorfizm ( çok biçimlilik), hata ayıklama, modular programlama ve kodların yeniden kullanılabilmesi gibi nesnel yönelimli programlama değerlerinin bütün avantajlarını taşımaktadır.

Çoklu İş Yapma Yeteneği: Bu özellik, bilgisayarın aynı anda birden fazla işi yapabilmesi olarak tanımlanabilir.  Farklı dillerde sistemle ilgili prosedürleri çağırarak yapılabilen ve özellikle görsel programlama ve ağ programlamada önem kazanan multithreaded özelliği, Java’nın özünde yer alan bir özelliktir. Java’yı popüler kılan özelliklerden biri de, platform bağımsız bir yapıya sahip oluşudur.

Java programı harklı platformlar için ayrı ayrı değil, JVM için bir kez derlenmektedir. Derleme sonucunda ortaya çıkan Java bytecode JVM tarafından yorumlanmaktadır. Java bytecode JVM’nin yüklü bulunduğu tüm makinelerde çalışabilir, JVM sanal makinesi ücretsiz olarak her makineye yüklenebilir. Kısaca Java programları bir kez yazılarak her yerde çalışabilme özelliğine sahiptir.

Java’nın işletim sistemleri ve donanımlardan bağımsız olarak çalışabilmesi nedeniyle, Java bytecode bir bilgisayar sisteminden bir diğerine kolayca taşınabilmektedir. Bu özelliği sayesinde programlama alanında çalışma yapan tüm geliştiricilerin farklı uygulama tasarımları geliştirmek adına ufkunu açmıştır.

Bilgisayar programlamasında kullanılan farklı dillerin sadece koşturma anında belirleyebileceği hatalar, Java tarafından derleme anında belirlenmektedir. Bu sebeple Java’nın güçlü (debug) hata ayıklama yeteneği de tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Tasarımda güvenliği ilk öne çıkaran dil olma özelliğine sahip olan Java’nın, derleyicisi ve yorumlayıcısı güvenlik öncelikli şekilde tasarlanmış bulunmaktadır. Java ile ağ programı yazmak adeta dosyalara veri göndermek ve almak kadar kolay yapılabilen bir iştir.

Java Kullanıcıya Ne Sağlar?

Java, neredeyse tüm dünyadaki bilgisayar programcıları nezdinde standart haline gelmiş bir dildir. Bilgisayarlarla ilgili tüm konularda işe yarayan bir dil oluşu sayesinde java programcıları üstün bir ayrıcalığa sahip bulunmaktadır. Java uygulamaları konusunda profesyonel seviyeye yükselmiş olan programcıların iş bulamama gibi kaygıları olmadığı gibi, kolayca en yüksek ücretlerle iş teklifleri almaktadırlar. Peki, java kullanıcısına ne sağlar?

Javanın basit bir dili olması, onu diğer dillerden daha kısa sürede ve daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır.

Java programlarıyla aynı işi yapan C++ kaynak programlarına oranla java programları dörtte bir kadar uzundur. Bu sayede daha az kod yazarak zamandan ve emekten tasarruf etmeniz mümkün olacaktır.

Java ile daha az kod yazacaksınız. Java API kullanıcıya gerek duyacağı her metodu hazır olarak sunacaktır. Kullanıcı istediğinde bu metotları kullanabilecek, istediğinde onlardan alt sınıflar üretebilecektir. Böylece kaynak programınızda oluşması muhtemel hataları önleme imkânına sahip olabileceksiniz.

Kullanıcılar java uygulamalarını sadece bir kez yazacak ve dilediği her yerde çalıştırabilme avantajına sahip olacaktır.

Yazdığınız uygulamaları kolayca yayabilirsiniz. Çünkü java kullanıcısı tarafından yazılan uygulamalar Java API dışında hiçbir kütüphane tarafından kullanılmadığı için, her platformda çalışacaktır.

Java kolay öğrenilebilen basit bir dildir. Genel amaçlı bir dilin bütün marifetlerine sahip olan Java; C, C++ dillerinde bulunan tüm iyi özellikleri bünyesine almıştır. Kullanıcı dostu ve hızlı bir uygulama aracı olan Java her platformda çalışabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde cep telefonları, internet uygulamaları, oyun makineleri ve modern ev aletlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılması mümkün olmaktadır. Bu sebeple Java hem programlama dili olarak görülmekte, hem de kendine has bir ortam olarak değerlendirilmektedir.

Yazılım Geliştiriciler Neden Java’yı Tercih Ediyor?

Java; Java geliştiricileri, mimarları ve gönüllülerden oluşan özel bir topluluk tarafından test edilmiştir, iyileştirilmiştir, genişletilmiştir ve onaylanmıştır. Java, bilgisayar platformları için mümkün olan en geniş kapsamda taşınabilir, yüksek performanslı uygulamaların geliştirilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Uygulamaları heterojen platformlar üzerinde kullanılabilir hale getirerek iş sahipleri daha fazla hizmet sunabilir ve son kullanıcı üretkenliği, iletişim ve işbirliğini artırabilirler. Ayrıca kurumsal uygulamalara ve tüketici uygulamalarına sahip olma maliyetini önemli derecede düşürebilirler. Sunduğu aşağıdaki olanaklar ile Java, geliştiriciler için son derece önemli hale gelmiştir:

 • Yazılımı bir platformda yazmak ve diğer bir sanal platformda çalıştırmak
 • Web tarayıcısı ve erişilebilir Web hizmetleriyle çalışacak programlar yaratmak
 • Çevrim içi forumlar, mağazalar, anketler, HTML formlarını işleme ve daha fazlası için sunucu tarafı uygulamaları geliştirme
 • Üst seviyede özelleştirilmiş uygulamalar ve hizmetler yaratmak için Java dili kullanarak uygulamaları ve hizmetleri birleştirme
 • Cep telefonları, uzak işlemciler, mikro denetçiler, kablosuz modüller, sensörler, ağ geçitleri, tüketici ürünleri ve neredeyse tüm elektronik aygıtlar için güçlü ve verimli uygulamalar yazma