3ds Max Nedir ? 3ds Max Nerelerde Kullanılır ?
> Blog > Teknoloji > 3ds Max Nedir ? 3ds Max Nerelerde Kullanılır ?
16.10.2021
3ds Max Nedir ? 3ds Max Nerelerde Kullanılır ?

3D studio max programı Autodesk şirketi tarafından tasarlanıp, geliştirilip kullanıma sunulan bir bilgisayar programıdır. 3D studio max 2 ve 3 boyutlu çizimler yapmak için kullanılan daha doğru bir deyişle üç boyutlu modellemeler için kullanılan bir modelleme programıdır.

 

3ds Max Ne Yapar?

3ds Max, video oyun endüstrisinde 3D karakter modelleri, oyun varlıkları ve animasyonlar oluşturmak için de kullanılmaktadır.3ds Max, etkili bir iş akışı ve güçlü modelleme araçlarıyla oyun sanatçılarına önemli miktarda zaman kazandırabilir.TV reklamları ve film özel efektleri için de popüler olan bu program, genellikle canlı aksiyon çalışmalarının yanında kullanılmak üzere grafikler oluşturmak için kullanılır.

3ds Max, neredeyse her aşamada animasyon hattına uyar. Modelleme ve donanımdan aydınlatma ve görüntülemeye kadar bu program, profesyonel kalitede animasyonları daha kolay ve basit hale getirmeyi kolaylaştırır.

Birçok endüstri, mekanik ve hatta doğası gereği organik olan grafikler oluşturmak için 3ds Max kullanmaktadır. Mühendislik, üretim, eğitim ve tıp endüstrilerinin tümü, görselleştirme ihtiyaçları için de bu program tercih etmeleri şaşırtıcı değildir.

Gayrimenkul ve mimari endüstrileri, tasarım aşamasında binaların fotogerçekçi görüntülerini oluşturmak için de 3ds Max kullanmaktadır. Bu şekilde müşteriler yaşam alanlarını doğru bir şekilde görselleştirebilir ve gerçek modellere dayalı eleştiriler sunabilir.

 

3ds MAX Yazılımını Kim Kullanır?

3ds Max, en çok mimari tasarımcılara ve oyun varlığı sanatçılarına hitap etmektedir. Donanım ve animasyon konusunda 3ds Max profesyonel işler için gereken her şeye sahiptir. Bu nedenle, genellikle büyük bütçeli filmler, bağımsız filmler ve hatta biraz 3D hareket gerektiren daha küçük ticari reklamlar üzerinde çalışan profesyonel animatörler tarafından kullanılır.

3ds Max’teki animasyon, kemik özelliklerinin ana karesi etrafında dönerek karmaşık ve organik hareket oluşturmayı kolaylaştırır. Bu yazılım, karakter modellerini canlandırmak için iki alt sistem olan CAT ve karakter stüdyosu ile birlikte gelir.

 

Öğrennciler İçin Ücretsiz 3ds Max

Autodesk öğrenci ve eğitmenlere Autodest ürün ve hizlerinin hepsini 1 yıl boyunca ücretsiz olarak sunmaktadır. Tek yapmanız gereken AUTODESK sitesine giriş yapıp öğrenci veya eğitmen bilgilerinizi onaylatmak. edu.com uzantılı mail adresiniz ile giriş yaparsanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan istediğiniz ürünü ücretsiz alabilirsiniz. edu.com uzantılı bir mail adresiniz bulunmuyor ise öğretmen veya eğitmen olduğunuza dair bir belgeyi taratıp yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra ürünlere ücretsiz erişiminiz açılacaktır.

 

 

Autodesk 3ds Max - Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi

Microsoft® Windows® 7 (SP1), Windows® 8, Windows® 8.1 ve Windows® 10 Professional

Donanım

64-bit Intel® ya da  AMD® çok çekirdekli işlemci

4GB Bellek (8GB ve üzeri önerilir)

Grafik kartı için buraya bakabilirsiniz.

Yükleme için 6GB boş disk alanı

Üç tuşlu fare