Video Düzenlemek İçin Adobe Premier Pro mu, Camtasia Studio mu ?
> Blog > Teknoloji > Video Düzenlemek İçin Adobe Premier Pro mu, Camtasia Studio mu ?
22.10.2021
Video Düzenlemek İçin Adobe Premier Pro mu, Camtasia Studio mu ?

Öncelikle yapmış olduğunuz videonun içeriğine göre buna daha sağlıklı bir yanıt bulabiliriz. Örneğin Youtube için ekran kaydı videoları çekip paylaşıyorsak Camtasia, eğer kamera çekimi yapıyorsak Premier Pro programını önerebilirim.

 

Çoklu Kamera görüntüleri

Günlük vloglar, kamera çekimleri, manzara çekimleri gibi çekimler yapıyorsanız bunun için en mantıklı program Adobe Premier Pro’dur. Fakat ekran kayıtları veya basit içerikler için Camtasia programını kullanmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Detay gerektiren videolarda her zaman için Adobe Premier Pro kullanmak videonuz için daha iyi sonuç çıkaracaktır. Birden fazla video dan kesitler alıp projenizi tamamlayacaksanız ve projeniz de efekt ve düzenleme olmayacak ise Camtasia programını kullanmanız en doğru karar olacaktır.

 

Kullanım kolaylığı

Bu konuda en tartışılabilir olan kısım kullanım kolaylığı kısmıdır. Uzun süreler Camtasia Studio programını kullanan kullanıcılar için Premier Pro oldukça karışık gelmektedir. Arayüz kolaylığı açısından Camtasia Studio programını kullanışlıdır. Camtasia Studio programı oldukça basit ve anlaşılır bir arayüze sahiptir. Bunun sebebi yapmış olduğu iş sayısının azlığıdır. Camtasia programı ile videolarınızı kes yapıştır ve çeşitli resimler yazılar eklemek dışında pek fazla bir işlem yapamazsınız. Adobe Premier Pro ile video düzenlemelerinde yapmak istediğiniz işlemlerin hemen hemen hepsini yapabilirsiniz. Video kesme-düzeltme, efekt ekleme, renk düzenleme, grafikler ekleme vb.

Arayüz olarak her ne kadar karışık gelse de Adobe Premier Pro programının kullanım kolaylığı ve yapabildiği işlem açısından Camtasia Studio programından oldukça önde olduğunu söyleyebilirim.

 

Çevrimiçi Bilgi

Adobe Premier Pro kullanan topluluk konusunda oldukça zengin olduğu için her hangi bir sorun ile karşılaştığınız zaman yanıtınızı daha net ve hızlı şekilde alabilirsiniz. Ayrıca Camtasia Studio programı kullanım açısından basit olduğu için çok fazla kaynak bulunamayabilir. Fakat Adobe Premier Pro ile ilgili başta Youtube olmak üzere çok fazla sosyal ağ da örnek kaynak bulabilirsiniz.

 

Ses Düzenleme

Pek çok kullanıcı, kayıttan hemen önce sesi yapmak için zaman harcar ve muhtemelen kaydettikleri şeyle devam edebilir. Camtasia Studio programında bir ses düzenleme yazılı olmadığı için kullanıcı genellikle ses düzenlemelerini dışardan örneğin Audacity programı ile yapıp daha sonrasında Camtasia Studio programına dahil etmektedir.

Adobe, ses düzenleme için harika bir yazılıma sahiptir, [Adobe Audition] ve bu genellikle ayrı bir program olarak kullanılır, ancak Adobe Premiere Pro'da yerleşik olarak, ayrılmadan kullanabileceğiniz bazı güçlü ses düzenleme özellikleri vardır.

 

Toplu İşleme

Camtasia Studio programında toplu işlem yapılmamaktadır. Bir ekranda sadece tek bir iş yapılabilmektedir. Bu da birden fazla video düzenlemesi yapıyorsak pek fazla kullanışlı olmadığını söylemeliyim.

Ancak Adobe Premiere Pro'da toplu işleme özelliği vardır. Bu yüzden istediğimiz tüm görüntüleri düzenleyip kaydedebilir, ardından onları Adobe Media Encoder'da sıraya koyuyop ve işlemesine izin verebiliriz . Daha sonrasında tek yapmanız gereken herşeyi adobeye bırakıp diğer işlenizi yapmak.

 

Genel Bakış

Camtasia Studio ekran kaydı ve düzenlemesi konusunda oldukça kullanışlıdır. Adobe Premier Pro ile daha detaylı ve profesyonel projeler gerçekleştirebilir. Ortaya daha iyi ürünler çıkartabilirsiniz. Videolarınızın boyutu konusunda Camtasia Studio her zaman daha düşük boyutta videolar import etmektedir. Ayrıca sistem gereksinimleri konusunda Camtasia Studio daha çok pc de kullanılabilir.