Ücretsiz Kullanacabileceğiniz 3D Modelleme Programları
> Blog > Teknoloji > Ücretsiz Kullanacabileceğiniz 3D Modelleme Programları
23.10.2021
Ücretsiz Kullanacabileceğiniz 3D Modelleme Programları

3d modelleme günümüzün ravet gören alanlarından birisi. Fakat bilindik programlar ücretli olduğu için çoğu kullanıcı programa ulaşamıyor. Bu yazımızda ücretsiz 3d modelleme programlarının hepsini tanıtacağız.

1. FreeCAD

Freecad açık kaynak kodlu, herkesin kullanabileceği tamamen ücretsiz bir 3 boyutlu tasarım yazılımı. 2001 yılında Jürgen Riegel tarafından geliştirildi ve kullanıcıların eklemeleriyle birlikte yıllarca üstüne koyarak devam etti. Eğer daha önceden duymadıysanız eminim ki çok ilgi göstereceksiniz.

Freecad ile parça modellemesi, montajlar, teknik resim detaylandırmaları, analizler ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ancak şunu elbette ki unutmayınız, evet ücretsiz ama bir SOLIDWORKS yada Catia kadar kullanıcı dostu diyemeyiz.

Freecad kimler için idealdir?

Eğer basit tasarımlar yapıyor, çok parçalı montajlarla uğraşmıyorsanız ve bütçenizde yazılım almaya yetmiyorsa alın size Freecad! Kırık yazılım kullanarak kendinizi riske atmak yerine, biraz uğraşarak Freecad ‘i çözebilirsiniz. Burada ki önemli nokta daha önce kullandığınız yazılımlarla karşılaştırıp, freecad ‘i yerden yere vurmamanız.

İndirmek İçin: FreeCad

 

2. Blender

Blender, 3D geliştirmenin hemen hemen her yönünü destekleyen ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3D oluşturma programıdır. Güçlü modelleme yetenekleri ile eksiksiz bir 3D oluşturma için sağlam doku oluşturma, donanım, animasyon, aydınlatma ve bir dizi başka araç ile birlikte gelir. Bu yazılım, ister statik modellerle uğraşmak isteyin, isterseniz de animasyon dünyasına girmek isteyin, bir harikadır.

Blender yazılımı, 2002’de kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Blender Vakfı’nda (Foundation) geliştirildi. 2007’de, yan ürün Blender Enstitüsü kuruldu ve şimdi sürekli gelişim için bir ana üs haline gelen vakfa ev sahipliği yapıyor ve yaratıcı projeleri ortaya çıkarıyor.

Ücretsiz olmasına rağmen, hobi için kullanan animatörlerden, profesyonellere kadar geniş bir kullanıcı yelpazesi için Blender erişilebilir ve değerlidir. İleri düzey kullanıcılar tarafından sürekli olarak geliştirildiğinden, amatör kullanıcılar için öğrenme eğrisi biraz dik olabilir.

İndirmek İçin: Blender

 

3. Sweet Home 3D

Sweet Home 3D, 3D önizleme ile kullanıcıların, bir evin 2B planı mobilya seçmek ve yerleştirmek için olanak tanıyan ücretsiz bir iç tasarım uygulaması. Uygulama kolay arayüzlü kullanım sunuyor. Bir oda tasarımı gerçekten çok basittir. Evinizin duvarları mevcut bir planın resmin üzerine çizebilir, her odada renk veya doku değişikliği ve (pencereler, kapılar, oturma odası, mutfak, kategorilerine göre düzenlenen bir katalog planı üzerine mobilya sürükle ve bırak vs.) Izgara içine sürükleyerek mobilya ve yeniden tasarlanmış konumlandırma.. 2B planı üzerinde yapılan tüm değişiklikler eş zamanlı bir 3D görünümü yansıtılır. Sweet Home 16 dilde kullanılabilir.

İndirmek İçin: Sweet Home 3D

 

4. Wings 3D

Wings 3D programı, bilgisayarlarınızda 3 boyutlu tasarımlar yapabilmek için kullanabileceğiniz bir modelleme yazılımıdır. Hem ücretsiz hem de açık kaynak kodlu olması sayesinde güvenle ve indirir indirmez kullanmaya başlayabileceğiniz programın arayüzünde iyi bir 3D tasarım için kullanılabilecek tüm araçlar da mevcut.

İndirmek İçin: Wings 3D

 

5. MakeHuman

Video oyunları ve 3D animasyon pazarı aktif olarak gelişiyor. Bu bağlamda, çeşitli model ve tasarımların geliştirilmesine yönelik yazılım araçlarının sayısı artmaktadır. MakeHuman, çeşitli oyunlarda veya videolarda kullanılabilecek karakter oluşturma programıdır. Yazılım AGPL3 lisansı altında ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Program 3D-anime de dahil olmak üzere hızlı bir şekilde karakter modellerinin yaratılmasına odaklanmıştır. Tüm süreç, çeşitli niteliklerin karıştırılması ve ayarlanması şeklinde düzenlenmiştir. Onlardan dolayı, şablondan son bir görüntü çıkar. Yönetilen özellikler iki gruba ayrılabilir: makrolar ve ayrıntılar. İlki, karakterin genel özelliklerinden sorumludur: cinsiyet, yaş, boy, kilo ve etnik köken. Detaylandırma, birçok küçük nesnenin ince ayarını yapmanızı sağlar: parmaklar, gözler, kulaklar ve diğerleri.

MakeHuman için özel kütüphaneler sayesinde, son karaktere belli bir poz verebilir, 3D animasyon oluşturabilir, bir saç modeli, ayakkabılar ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

İndirmek İçin: MakeHuman

 

6. BRL-CAD 

BRL-CAD interaktif geometri düzenleme, yüksek performanslı oluşturma ve geometrik analiz için ışın izleme içeren bir açık kaynak çapraz platform katı modelleme sistemidir.

İndirmek İçin: BRL-CAD