29.10.2021
Metaverse Nedir ?

Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet'in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır. "Metaverse" kelimesi, "meta" (ötesinde anlam) ve "evren" önekinin bir portmantosudur; terim tipik olarak algılanan bir sanal evrene bağlı kalıcı, paylaşılan, 3D sanal alanlardan oluşan, gelecekteki internet yinelemesi kavramını tanımlamak için kullanılır. Genel hatlarıyla, World Wide Web'e (WWW) benzer bir dijital gerçeklik alanı olarak tanımlanabilir. Ancak sosyal medyayı, artırılmış gerçeklik, çevrimiçi oyun ve kripto para birimlerinin özellikleriyle birleştirdiğimizde, kullanıcıların sanal olarak hareket etmelerine ve etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan bir konsept ortaya çıkıyor.

Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet'in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır. "Metaverse" kelimesi, "meta" (ötesinde anlam) ve "evren" önekinin bir portmantosudur; terim tipik olarak algılanan bir sanal evrene bağlı kalıcı, paylaşılan, 3D sanal alanlardan oluşan, gelecekteki internet yinelemesi kavramını tanımlayan terim, Neal Stephenson'ın 1992 bilim kurgu romanı' 'Kar Çöküşü' de üretilmiştir, burada insanlar avatar ile etkileşime girer birbirleriyle ve yazılım aracısı, gerçek dünyanın metaforunu kullanan üç boyutlu bir alanda Stephenson terimi sanal gerçeklik - Internet 'e dayalı halef. Metaverse'e benzer kavramlar çeşitli isimler altında ortaya çıktı. 1981'e kadar cyberpunk kurgu türün Gerçek İsimler romanı. Stephenson, Snow Crash kelimesini bitirdiğinde, romanı bitirdikten sonra Metaverse'e benzeyen erken bir MMORPG Habitat hakkında bilgi edindiğini söyledi. Ayrıca, 2016'da Persona 5'te yayınlanan popüler bir video oyununda bir yer olarak ortaya çıkmıştı. Günümüzde de oynamış olduğumuz oyunların bir çoğunda aldığımız envanterler aslında bir metaverse örneğidir. Aslında bir çok insanın en az bir Metaverse’ü birebir yaşamış olsada aslında bu terim ortaya çıkana kadar hiç kimse yapılan işin bir Metaverse olduğunu düşünmedi. Oynamış olduğumuz oyunlar, izlemiş olduğumuz filmler gibi bir çok şey Metaverse’tür. Yani oynamış olduğunuz online oyunlar bir Metaverse’dür.

Aynı anda milyarlarca kişinin bir alanda toplandığı başka bir evren. Kulağa kimkansız olarak gelse de Metaverse gelişimini tamamladığı zaman bu olayın gerçekleşeceğine emin olan pek çok insan bulunmaktadır.Teknoloji firması NVIDIA'nın CEO'su Jensen Hang, "Bu noktada […] metaverse'in mevcut ekonomimizden daha büyük yeni bir ekonomi olacağından eminim" diyor. Metaverse'e yaptığı yatırımlarla bazılarının, bu yeni teknolojinin bir gün Apple'dan daha fazla büyüyeceğini tahmin etmesine neden olan şirket NVIDIA, metaverse çılgınlığından kendine pay çıkarmaya çalışan birçok şirketten sadece biri. Epic Games, Microsoft ve diğer bazı büyük şirketler kendi girişimlerini başlattı bile. Facebook yıllardır metaverse için sanal gerçekliğe yatırım yapıyor. Şirketin CEO'su Mark Zuckerberg, insanların bir gün Facebook'u sosyal medya şirketi olarak tanımlamak yerine bir metaverse şirketi olarak düşünmelerini beklediğini belirterek Facebook Inc. Şirket ismini Meta olarak değiştirme kararı almıştır. Bu da dünya teknoloji devinin bu konuya ne kadar inandığı ve önem verdiğini göstermektedir.