17.11.2021
Yapay Zeka Nedir ?

Yapay zeka terimi 1956'da üretildi, ancak yapay zeka, artan veri hacimleri, gelişmiş algoritmalar ve hesaplama gücü ve depolama alanındaki iyileştirmeler sayesinde bugün daha popüler hale geldi.

1950'lerde erken AI araştırmaları problem çözme ve sembolik yöntemler gibi konuları araştırdı. 1960'larda ABD Savunma Bakanlığı bu tür çalışmalara ilgi duydu ve temel insan akıl yürütmesini taklit etmek için bilgisayar eğitimi almaya başladı. Örneğin, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) 1970'lerde sokak haritalama projelerini tamamladı. DARPA, Siri, Alexa veya Cortana'nın ev isimleri olmadan çok önce 2003 yılında akıllı kişisel asistanlar üretti.

Bu erken çalışma, bugün bilgisayarlarda gördüğümüz otomasyon ve resmi muhakemenin yolunu açtı; bunlar arasında insani yetenekleri tamamlamak ve güçlendirmek için tasarlanabilen karar destek sistemleri ve akıllı arama sistemleri de var.

Hollywood filmleri ve bilim kurgu romanları AI'ı dünyayı ele geçiren insan benzeri robotlar olarak tasvir ederken, AI teknolojilerinin şu andaki evrimi o kadar da korkutucu ya da oldukça zeki değil. Bunun yerine, AI her sektörde birçok özel fayda sağlamak için gelişti.

 

Yapay Zeka Türleri

Dar AI veya Yapay Dar Zeka (ANI) olarak da bilinen zayıf yapay zeka, belirli görevleri gerçekleştirmek için eğitilen bir yapay zeka türüdür. Zayıf yapay zeka, şu anda etrafımızdaki yapay zekanın büyük bir kısmını yönlendiriyor. Zayıf olmaktan tamamen uzak olduğundan, bu yapay zekayı 'dar' olarak daha doğru bir şekilde tanımlayabiliriz; bu yapay zeka, Apple'dan Siri, Amazon'dan Alexa, IBM Watson ve otonom araçlar gibi oldukça sağlam uygulamalara olanak sağlıyor.

Güçlü yapay zeka, Yapay Genel Zeka (AGI) ve Yapay Süper Zekadan (ASI) oluşur. Yapay genel zeka (AGI) ya da genel yapay zeka, bir makinenin insanlarla eşit zekaya sahip olduğu teorik bir yapay zeka şeklidir; sorun çözen, öğrenen ve gelecek planları yapan, kendinin farkında bir bilince sahiptir. Yapay Süper Zeka (ASI) -aynı zamanda süper zeka olarak da bilinir- insan beyninin zekasını ve sınırlarını aşan bir zeka türüdür. Güçlü yapay zeka günümüzde herhangi bir pratik örnekten yoksun bir şekilde hala teori aşamasında olsa da, bu, yapay zeka araştırmacılarının güçlü yapay zekayı geliştirmeyi denemediği anlamına gelmiyor. Bu arada, yapay süper zekanın en iyi örnekleri bilimkurguda görülebilir; tıpkı 2001: A Space Odyssey'deki insanüstü, başınabuyruk bilgisayar asistanı HAL gibi.

 

Yapay Zeka Uygulama ve Kullanım Alanları

Günümüzde, yapay zeka sistemlerinin sayısız, gerçek dünya uygulamaları mevcut. Aşağıda, en yaygın örneklerden bazıları yer alıyor:

Konuşma Tanıma: Otomatik konuşma tanıma (ASR), bilgisayar konuşma tanıma ya da metne dönüştürülen konuşma olarak da bilinir ve insan konuşmasını yazılı bir biçimde işlemek için doğal dil işlemeden (NLP) faydalanan bir yetenektir. Birçok mobil cihaz, sesli arama yapmak için sistemlerine konuşma tanımayı dahil eder (örneğin, Siri) ya da mesajlaşma çerçevesinde daha fazla erişilebilirlik sağlar.

Müşteri Hizmetleri: Çevrimiçi konuşma robotları, müşteri yolculuğunda insan temsilcilerin yerini alıyor. Gönderim gibi konularla ilgili sık sorulan soruları (SSS) yanıtlıyorlar, kullanıcılar için kişisel tavsiye, çapraz satış ürünleri ya da beden önerileri veriyorlar ve web siteleri ve sosyal medya platformlarında müşteri etkileşimini düşünme şeklimizi değişitiriyorlar. Örnekler arasında, sanal temsilcilerle birlikte e-ticaret sitelerindeki mesajlaşma botları, Slack ve Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları yer alır ve görevler genellikle sanal asistanlar ve sesli asistanlar tarafından gerçekleştirilir.

Bilgisayar Görüşü: Bu yapay zeka teknolojisi, bilgisayar ve sistemlerin dijital görüntülerden, videolardan ve diğer görsel girdilerden anlamlı bilgiler elde etmesine olanak sağlıyor ve bu girdilere dayalı olarak eyleme geçebiliyor. Bu öneri sağlama yeteneği, onu resim tanıma görevlerinden ayırıyor. Gücünü evrişimli nöral ağlardan alan bilgisayar görüşü, sosyal medyada fotoğraf etiketleme, sağlık hizmetleri alanında radyoloji görüntüleme ve otomotiv endüstrisinde sürücüsüz araçlarda kullanılıyor.

Öneri Motorları: Yapay zeka algoritmaları, geçmiş tüketim davranışı verilerini kullanarak, daha etkili çapraz satış stratejileri geliştirmek için kullanılabilecek veri eğilimlerini keşfetmeye yardımcı olabilir. Bu, çevrimiçi perakendeciler için satın almayı tamamlama adımında müşterilere ilgili ek öneriler yapmak için kullanılır.

Otomatik Hisse Senedi Alım Satımı: Hisse senedi portföylerini optimize etmek için tasarlanmıştır, yapay zeka odaklı yüksek frekanslı ticaret platformları, insan müdahalesi olmadan günde binlerce, hatta milyonlarca alım satım işlemi yapar.